Eski ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’da Başkan Biden ile görüştü: “2024 seçimlerinde herkes elini taşın altına koymalı”

T24 Dış Haberler

Eski ABD Başkanı Barack Obama, geçen Cuma günü ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray’ın aile yemek salonunda görüştü. 

Konuya aşina kaynaklar, CNN’e Obama’nın son aylarda Biden’ın Kasım ayında Donald Trump‘la yeniden karşılaşmasının son derece yakın geçeceğine inandığını ve 2024 seçimlerinin “herkesin elini taşın altına koyması gereken” bir an olduğunu açıkça ifade ettiğini söyledi.

Biden ve Obama, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile birlikte, Uygun Bakım Yasası’nın 14. yıldönümünü müjdeleyen Beyaz Saray konutundaki bir organizasyon çağrısına katıldı. Obama videoda “Daha da fazlasını yapma şansımız var, ancak bu sadece Joe ve Kamala’yı Kasım ayında Beyaz Saray’a geri gönderirsek olur. Bu yüzden çalışmaya devam etmeliyiz” dedi. 

Aralarındaki konuşmaya aşina olan kişilere göre Obama, Biden’a Başkan’ın bu ayın başlarında yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasının etkili olduğunu ve ses getirdiğini düşündüğünü söyledi. Obama ayrıca Biden’a sağlık hizmetlerinin önümüzdeki seçimlerde siyasi açıdan güçlü ve önemli bir konu olacağına ne kadar inandığını vurguladı.

Kaynaklara göre Obama ve Biden düzenli olarak konuşuyor ve eski başkan, Biden’ın Obama yönetiminde çalışmış olan özel kalem müdürü Jeff Zients de dahil olmak üzere bazı üst düzey Beyaz Saray yetkilileriyle doğrudan temas halinde.

Obama ve Biden ile yakın çalışan üst düzey bir stratejist CNN’e verdiği demeçte, kampanya hakkında samimi olmak adına isminin açıklanmaması koşuluyla, “Hiç kimse hayal kırıklığına uğramış Demokratlara Başkan Obama’dan daha iyi hitap edemez. Ancak Obama’nın yapabileceklerinin de bir sınırı var. Bu yarışı kazanma yükü hala Başkan Biden’ın üzerinde” dedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x